Blog

Radi s Vami zdieľame naše skúsenosti

Domov / Blog / Farba roku 2018

Ultrafialová vládne roku 2018. Využite to v interiéri

1 min   09.01.2018  
Miroslav Prešinský   Interiérový dizajn
farba roka 2018

Ultrafialová ovládla paletu farieb na rok 2018. Určili to dizajnéri z celého sveta v spolupráci s inštitútom Pantone, ktorý skúma psychológiu farieb a rozhoduje o tých najtrendovejších odtieňoch už niekoľko rokov.

Minulý rok patril pokojnej trávovej zelenej. Nahradila ju ultra-violet, ktorá je oveľa nápadnejšia a vyzývavejšia. Prečo taká radikálna zmena? Experti z oblasti módy, umenia a dizajnu sa zhodujú v jednom. Farba roka 2018 vystihuje aktuálnu náladu vo svete.

Ultrafialová predstavuje vynaliezavosť, futurizmus a vesmírne mystérium. Odráža súčasný svet, v ktorom venujeme veľa pozornosti inováciám, novým výzvam a technologickému pokroku.

Pantone vytvoril osem základných farebných paliet, ktoré majú dizajnérom pomôcť pri návrhoch. V týchto paletách sú odvážne aj konzervatívne kombinácie farieb. Mňa osobne najviac oslovila paleta – Intrigue.

paleta intrique 2018

Nájdite si doma miesto pre ultrafialovú

V bytoch a domoch jej stačí málo, aby oživila priestor. Určite ju neodporúčame ako primárnu farbu miestnosti, napríklad na všetky steny v izbe. Vytvorili by ste tmavú plochu, ktorá opticky zmenší interiér.

farba roka 2018

Môžete ňou vymaľovať povedzme jednu stenu v kuchyni. Ultrafialová znižuje chuť do jedla. Ak do chladničky zablúdite častejšie, ako by ste si želali, tento odtieň je pre vás. Ale pri maľovaní sa oplatí predvídať a myslieť do budúcna. Aby ste o rok nezvažovali novú trendovú farbu.

Fialovú v kuchyni využijete aj na prestieraní alebo malých spotrebičoch. V móde bude iba relatívne krátko, preto ju v ostatných miestnostiach odporúčame ako farbu doplnkov: kobercov, vankúšov, kvetov, váz, misiek či obrusov. Osvieži vám domácnosť a podporí dojem elegancie.